Jdi na obsah Jdi na menu
 


LDN - DePozitum pro pozitivní kočky

 

Nejhorší variantou pro útulkáře je, když se u nově příchozí kočky objeví podezření na nějakou těžší nemoc. Je jasné, že některé kočky jsou tak zbědované, že není na první pohled jasné, jestli jsou nemocné nebo tak vyzáblé. Díky pobytu v karanténě je větší šance objevit nemocnou kočku a zamezit tak možnému kontaktu s dalšími kočkami, jejichž imunita je pobytem na ulici velmi oslabená. Někdy nás při pohledu na nováčka napadne, že vypadá nemocně, někdy nás upozorní sám veterinář, že při kastraci si všiml některých změn v organizmu, které nasvědčují tomuto onemocnění. Pak necháme takovým podezřelým kočkám udělat testy na FIP, FIV, FeLV.  Ne že by náš azyl dělal testy u všech příchozích koček, to si bohužel z nedostatku peněz nemůžeme dovolit. Obrazek Ale v případě, že kočka vykazuje jasné symptomy nemoci, necháváme udělat testy dvakrát u různých vetů. V případě, že  testy jsou pozitivní, veterináři se shodnou na diagnoze a kočka má fyzické  příznaky nemoci,  musíme se rozhodnout, co s ní dál.

Na karanténu se totiž stojí fronta, za vraty přešlapují další příchozí a tenhle nemocný kocour je přitom takový mazel...Trochu dobré péče, kvalitní stravy a klid na dušičce udělají s každým tvorem zázraky. 

 

Jenže když bych mu chtěla najít nový domov a do nabídky napíšu, že je s největší pravděpodobností nemocný na FIP , tak si ho nikdo nevezme. Nebudeme si říkat, že vezme, protože to je mizivé promile lidí, co jinou kočku nemají, jsou svatí a pozitivní kočka jim prostě nevadí.

Dlouho jsme řešily tenhle problém, protože držet si v malém azylu nemocné kočky je luxus, na který nemáme prostory a taky je nelze držet stále zavřené v nějaké samostatné místnosti, aby nepřišly do styku s ostatními. A pak přišel nápad celkem prostý. Jedna naše členka byla t.č. na mateřské dovolené a bydlí v rodinném domku. Bylo rozhodnuto, že její depozitum se stane de“poziťákem“, neboli LDNKou (čti – léčebna dlouhodobě nemocných koček). Kočky mají k dispozici celou upravenou půdu, k tomu zasíťované podkroví, volný pohyb po domě a k tomu i zabezpečený uzavřený výběh na dvorek. Mám-li být upřímná, mají se líp, než leckterá zdravá číča. Ale to je jen díky velkorysosti naší členky a její rodiny, která obětovala půdu a podkroví a dvorek a …. celý barák. Nejsou nikde uzavřené, aby nenakazily jiné kočky, tady se vyskytují jen ty poziťulky.

Protože jsou nemocné, potřebují podpořit imunitní systém, obvykle mají špatné ledviny, takže potřebují dietu, musí mít kvalitní stravu a hlavně pohodu a klid. Některé kočky vypadají na první pohled  zdravě a můžou s touto nemocí  žít ještě pár let, jiné jen pár dní.

Ale v případě, že nemoc přece jen zvítězí a kočička už jen trpí, musí se někdy přistoupit k euthanasii. Dovolit odejít kočičce v době, kdy život pro ni začíná být nesnesitelný, chce hodně osobní síly. Naší depozitářce nezávidím, protože postupně přijímala všech původních 17 koček a věděla, že k ní jdou na poslední prázdniny, že již žádná odsud neodejde do nového domova.  Původně to bylo obyčejné depozitum, ale pak se tu objevila FIP, zemřela jedna kočka a její koťata, takže jsme nechaly otestovat všechny kočky, které spolu s ní přišly ze stejné lokality.  Sice mají příznaky nemoci, ale žijí. Tehdy bylo rozhodnuto, že vznikne depozitum pro nemocné kočky.  Občas přijde z našeho černivského azylu nějaká nová tlamička a zvyká si na tuhle partu, a občas se některá začne ztrácet před očima. 

Naše depozitářka Miluška hradí většinu krmení z vlastní kapsy, ale pokud azyl dostane darem nějaké krmení a stelivo, tak  ho samozřejmě dostane.  Z azylového účtu  se hradí veterinární péče - kastrace, léky, testování, zákroky...

Obrazek

 Tak takhle se v našem malém azýlku vyřešilo bytí a nebytí nemocných kočiček. Máme vlastní soukromé sanatorium s možností klidného žití a dožití. Protože i tahle léčebna o nestálém a měnícím se počtu strávníků odčerpává hodně financí , rádi bychom Vás požádali o příspěvek na provoz naší LDNky.

Pokud byste chtěli přispívat na azylové sanatorium nějakou korunkou pravidelně, dali jsme mu variabilní symbol 666.

Ale potěší nás i jednorázový příspěvek – č.ú. - 1005659319/0800

 

PS: Zcela záměrně nezveřejňujeme jméno ani místo depozita, aby se nemnožily případy, že jí budou přibývat kočky, které někdo hodil před zeď, že když má ty nemocné kočky, tak jedna další se tam určitě ztratí. Samozřejmě, pokud by některý sponzor chtěl vidět naší LDNKu, může se dohodnout na návštěvě (je to maminka s malým dítětem, takže není paní svého času). A zároveň je to vzkaz pro všechny jednoduché lidi, co volají, že se chtějí zbavit kočky, protože čekají dítě a bojí se, že by je mohla něčím nakazit.

 

Fotky jsou z venkovního krmení na dvorku, kočičí místnosti a při obdržení velkého pytle krmení, které kočky dostaly jako dárek k Vánocům.

 

ldn2.jpg ldn3.jpg

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

20.5.2016

ldn.jpg